МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 27.12.2012 р. N 518/10/136-12
Департамент стратегічного планування Міністерства соціальної політики України розглянув запит щодо індексації грошових доходів і повідомляє.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. N 1078 (зі змінами) (далі - Порядок), місяць, в якому відбулося підвищення грошових доходів населення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Грошові доходи, одержані за цей місяць, не індексуються, якщо сума підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, яка повинна нараховуватися у місяці підвищення.
У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення доходів наведено в додатку 4 до Порядку.
Тобто, якщо у працівників відбувається підвищення заробітної плати на суму меншу ніж сума індексації, яка повинна нараховуватись у місяці підвищення, то здійснюється підвищення заробітної плати та додається сума індексації, визначена з урахуванням суми підвищення заробітної плати.
Визначена сума індексації фіксується і виплачується у такому розмірі до наступного збільшення заробітної плати, при якому таке збільшення перевищить фіксовану суму індексації.
Якщо наступне підвищення заробітної плати не перевищує фіксовану величину, то здійснюється підвищення заробітної плати та додається раніше зафіксована величина індексації.
Згідно з Порядком заробітна плата індексується в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" визначається у розрахунку на місяць.
Порядком не передбачено механізм визначення суми індексації та фіксованої її величини, якщо працівник працював неповний робочий час.
Враховуючи, що при нарахуванні сум індексації застосовується прожитковий мінімум, який визначається у розрахунку на місяць, на нашу думку, сума індексації та фіксована її величина мають визначатись у розрахунку за повний робочий час, а виплачуватись пропорційно відпрацьованому робочому часу.
Це обґрунтовується тим, що працівник, який працював неповний робочий місяць, наприклад, знаходився на лікарняному, у відпустці або відрядженні, отримав відповідні виплати, які розраховані виходячи із середньої заробітної плати, що враховує суми індексації.
У випадку, якщо оплата праці за дні відрядження розраховується не із середньої заробітної плати, то сума індексації та фіксована її величина мають виплачуватися за повний робочий час.
У разі, якщо працівник працював на 0,5 ставки, а потім перейшов на місячну норму часу і при цьому посадовий оклад (ставка) не збільшувався, то базовий місяць у такому випадку не змінюється. Якщо при переведенні працівника з 0,5 ставки на повну відбувається підвищення посадового окладу (ставки), то має бути здійснено порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації із розрахунку за повний робочий час.
Стосовно індексації заробітної плати працівникам, які працюють на дві неповні ставки, то пунктом 11 додатка до Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказом Мінпраці, Мін'юсту та Мінфіну від 28.06.93 р. N 43, передбачено, що не є сумісництвом інша робота, яка виконується в тому разі, коли на основній роботі працівник працює неповний робочий день і відповідно до цього отримує неповний оклад (ставку), якщо оплата його праці по основній та іншій роботі не перевищує повного окладу (ставки) за основним місцем роботи.
У випадку, зазначеному у листі, оплата праці на основній та іншій роботі не перевищує повний оклад (ставку) за основним місцем роботи. Отже, роботи на посаді повара та підсобного робітника не є сумісництвом.
Враховуючи зазначене, базовий місяць при проведенні індексації має визначатись окремо по кожній посаді, залежно від підвищення заробітної плати.
Щодо індексації заробітної плати працівникам, у разі виплати надурочних та за роботу у нічний час, то якщо умови оплати праці передбачають виплату за надурочні та за роботу у нічний час, то у випадку підвищення посадового окладу відбувається і підвищення доплат за надурочні та за роботу в нічний час. Таке підвищення враховується при визначенні базового місяця при проведенні індексації.
При цьому, якщо посадовий оклад (ставка) не підвищується, а відбувається лише збільшення доплат за надурочні та в нічний час за рахунок кількості відпрацьованих нічних годин, то при такому збільшенні заробітної плати базовий місяць при проведенні індексації не змінюється.
Одночасно повідомляємо, що доплата за святкові дні при визначенні базового місяця не враховується, оскільки така доплата не має постійного характеру.
Заступник директора Департаменту стратегічного планування – начальник відділу
|
Н. Підлужна
|
|
Comments
Вісник податкової служби України
"Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу."
З одної сторони є закон (місяць прийняння на роботу є базовим) і ніде не говориться, що для цого потрібно відпрацьовувати трудодні, з іншої - він (тобто доповнення постановою 526) вступили в силу з 26.06.2012 (після прийому на роботу 20.06.2008р). Якщо на це не звертати уваги то оперуємо Постановою 1078 п.10.
-працівниця перебувала у відпустці 4 роки, прийнята у липні 2008р., її посада у штатному була вакантна, до січня 2012 вона становила -1216грн. і доплата за високі досягнення у праці-520грн.
Згідно штатного розпису з 01.01.2012р.підприємство зняло доплату з вакантних посад, і зарплата склала по штатному 1286грн.Коли працівниця повідомила, що виходить на роботу у штатному знову поставили доплату 603грн.(46% як і іншим працівникам), ставка стала 1312грн.і доплата 603грн. На даній посаді ніхто не працював. Працівниці встановлено 6 розряд. Чи правельно буде рахувати індексацію, як іншим працівникам на 6 розряді, в яких доплата не знімалася.
Для працівників, які вийшли з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного (шестирічного) віку, при визначенні базового місяця для проведення індексації мають зберігатися такі самі умови нарахування сум індексації, як і в інших працівників, які займають аналогічні посади.
Вісник податкової служби України
Якщо не помиляюся - це ставка 7 розряду на 01.01.2013 року.
В роз'ясненні написано аналогічні посади. Це можуть бути не конкретні посади. Але кожний випадок може бути специфічним і щоб Вам не відповіли, дії бухгалтерії та перевіряючих неможливо передбачити, коли немає конкретного закону чи постанови. А в Вашому випадку єдине, що можливо додати до постанови 1078 - це роз'яснення вісника ПСУ.
У разі, якщо одночасно з поновленням виплати надбавки має місце збільшення її розміру, то в такому випадку місяць, в якому відбулося таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації.
Що стосується проведення індексації для жінки-держслужбовця, яка вийшла з відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то базовим слід вважати місяць, у якому відбулося останнє підвищення заробітної плати на посаді, яку вона займає."
Лист Мінсоцпраці від 27.07.2011 р. N 150-10/136-11
Також велику роль зіграє індексація, якщо вона виплачувалася до встановлення надбавки.
На даний момент цей лист Мінпраці застарів. З 26.06.2012 Постановою №526 внесенно конкретне роз'яснення, щодо новоприйнятих працівників.
п.10-1 Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 N 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", керівникам відповідних органів в межах установленого фонду оплати праці надано право установлювати працівникам надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років.
Надбавки за високі досягнення у праці встановлюються залежно від конкретних завдань, що стоять перед відповідним органом, у разі сумлінного та якісного виконання працівником протягом певного періоду своїх посадових обов'язків, професіоналізму , компетентності, ініціативності та відсутності порушень виконавської і трудової дисципліни за наказом керівника. Враховуючи зазначене, вважаємо, що для надбавки за високі досягнення у праці більш притаманний постійний характер".
Згідно Постанови №526 від 13.06.2012 року місяць підвищення зарплати вважається базовим. У Вашому випадку призначення надбавка за високі досягнення в праці встановлена в січні 2013 року, тому цей місяць вважається базовим для подальшого розрахунку індексації. Якщо до січня нараховувалася індексація, то вона стає фіксованою і виплачується до слідуючого підвищення, що буде більшим за індексацію.
Якщо за період перебування у відпустці по догляду за дитиною не відбулося підвищення основних складових зарплати (окладу, доплат), яке могло б вплинути на виплату індексації, то зняття та відновлення надбавки після виходу з відпустки не впливають на індексацію.
Якщо сума індексації була більшою ніж поступове підвищення окладів тарифної сітки, то на даний момент повинна бути фіксована сума індексації, яка повинна виплачуватися в незмінному вигляді до підвищення заробітної плати, яке буде більшим за фіксовану суму індексації.
У випадку, зазначеному у листі, оплата праці на основній та іншій роботі не перевищує повний оклад (ставку) за основним місцем роботи. Отже, роботи на посаді психолога та вихователя не є сумісництвом. (Лист Мінсоцпраці від 01.03.2013 р. N 2365/0/14-13/10 не застосовується)
Враховуючи зазначене, базовий місяць при проведенні індексації має визначатись окремо по кожній посаді, залежно від підвищення заробітної плати.
Зменшення об'єму роботи за основною посадою не впливає на базовий місяць та індексацію, тому індексація повинна зберігатися (у разі фіксованої суми індексації, така індексація повинна виплачуватися згідно відпрацьованого часу, тобто після переходу з 1,0 на 0,5 ставки індексація зменшиться на 50%), а за посадою вихователя індексація повинна визначатися окремо, базовим місяцем буде місяць початку роботи на посаді.
Для працівників, які вийшли з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного (шестирічного) віку, при визначенні базового місяця для проведення індексації мають зберігатися такі самі умови нарахування сум індексації, як і в інших працівників, які займають аналогічні посади.
Если до отпуска у Вас была индексация, или во время отпуска появилось право на индексацию и по Вашей должности (во время отпуска по уходу за детьми) было повышение зарплаты, но оно было меньше суммы индексации, то индексация остается.
Порядок №1078 (доповнено Постановою №526 від 13.06.2013 р.)
Дата створення установи не має значення і ця вимога не прописана у Постанові. Сума індексації зберігається за умови переведення на роботу в іншу установу та різниця у новому доході не повиненна перевищувати суму індексації.
2.Педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти виплачуються надбавки за вислугу років щомісяця у відсотках до посадового окладу (ставки заробітної плати) залежно від стажу педагогічної роботи у таких розмірах: понад 3 роки — 10 відсотків, понад 10 років — 20 відсотків і понад 20 років — 30 відсотків.
До стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років педагогічних та науково-педагогічних працівників (далі — стаж педагогічної роботи) зараховується час роботи на посадах, передбачених переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 р. № 963. Постанова №78
Яким буде стаж та вислуга років залежить де вихователька працювала(чи не працювала) два роки.
Для працівників, які вийшли з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного (шестирічного) віку, при визначенні базового місяця для проведення індексації мають зберігатися такі самі умови нарахування сум індексації, як і в інших працівників, які займають аналогічні посади.
Якщо колегам з такою ж посадою, як у Вас, нараховують індексацію, то і Вам повинні нараховувати. Базовий місяць такий же як у них.
Що стосується нарахування індексаціїї то ні розмір заробітної плати, ні робота на 0,5 ставки не впливає на її нарахування. Все залежить від останнього місяця підвищення доходів, повноти відпрацьованого часу та величини прожиткового мінімуму.
Для працівників, які вийшли з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного (шестирічного) віку, при визначенні базового місяця для проведення індексації мають зберігатися такі самі умови нарахування сум індексації, як і в інших працівників, які займають аналогічні посади.
Вісник податкової служби України
Державна інспекція з питань праці, місцева (профільна) профспілка, інші органи, які контролюютьв діяльність в сфері оплати праці.
Для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, під час визначення базового місяця для проведення індексації зберігаються такі самі умови нарахування сум індексації, як і в інших працівників, які займають аналогічні посади, з урахуванням положень пунктів 1-1, 4 та 5 цього Порядку.
Постанова 1078 п.10-3
Визначтесь з базовим місяцем (останній місяць підвищення доходів) і отримуйте індексацію разом з іншими працівниками.
Індексуватися заробітна плата починає з місяця, в якому індекс споживчих цін перевищив 101%. У Вашому випадку це лютий 2014 року. Отже, згідно з Законом "Про індексацію грошових доходів населення" стаття 4, в квітні 2014 індексується дохід з індексом 1,4% (17,05 грн), в травні 2014 року - 3,6% (43,85 грн), в червні 2014 року - 7,1% (86,48 грн).
Постанова 1078 п.5
У Вашому випадку базовий вересень 2013 року.
Базовий місяць - грудень 2013 року.
Якщо це фіксована сума індексації, вона виплачується у визначеному розмірі до наступного підвищення, більшого ніж фіксована сума індексації. Якщо працівника переводять на 0,5 або 1,0 ставки сума фіксованої індексації відповідно зменшується або збільшується.
Почитайте статтю Жанни Лаврентьєвої в Оплата праці №16
У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу. Постанова 1078 п.4
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Закон 1282 ст.2
Індексація за травень:
0,5 ставки = 921 грн (повний робочий час = 1842 грн) для індексації беремо 1218 грн (прожитковий мінімум в травні 2014 року) 1218 * 3,3% = 40,19 грн
Виплачуємо пропорційно відпрацьованого часу 40,19/план*факт (в даному випадку 0,5 ставки 40,19*0,5=20,10 грн.)
"Для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість, та у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи сума індексації зберігається, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. У разі коли сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, такий місяць вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації" Постанова 1078 п.10-2
Згідно п.10-3 базовим має бути місяць згідно аналогічної посади, яку займають інші працівники. Згідно п.10-2 при переведенні зберігається базовий місяць та індексація, якщо не було підвищення доходу, більшого ніж сама індексація. На цих двох пунктах визначте базовий місяць і відповідно нього повинна нараховуватися індексація.
Допоможіть в такому питанні. Працюю практичним психологом в дитячому садку,з 2006 року, працювала на 0.5 ставки, отримувала індексацію, з квітня 2013 року була переведена на ставку, відтоді індексацію перестали платити.Скажіть, чи положено мені нарахування індексації?
"У разі якщо працівник працював на 0,5 ставки, а потім перейшов на місячну норму часу і при цьому посадовий оклад (ставка) не збільшувався, то базовий місяць у такому випадку не змінюється.
Якщо при переведенні працівника з 0,5 ставки на повну відбувається підвищення посадового окладу (ставки), місяць підвищення слід вважати базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації".
Ніна Підлужна,
заступник директора Департаменту стратегічого планування — начальник відділу Мінсоцполітики України Вісник Міндоходів
На сьогодні цей момент внесено в постанову 1078 п.5 "Місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів працівників у зв’язку із ... збільшенням обсягу робіт ... не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у разі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу)"
Обидва моменти говорять про те, що, якщо не підвищується ставка або доплати, а лише збільшується обсяг робіт - базовий місяць не змінюється, а отже і індексація продовжує нараховуватися.
Якщо було підвищення ставки (окладу), то квітень 2013 року став базовим місяцем, потрібно було вирахувати фіксовану суму індексації, та виплачувати її кожен місяць пропорційно відпрацьованому часу, а з квітня 2014 року настало право на нову індексацію.
Ще одне питання...
два тижні тому, я звернулась до служби соціального захисту с проханням перевірки нарахування мені індексації. Було проведено перевірку і сьогодні мені передзвонив бухгалтер і повідомив, що мені потрібно заплатити 1018 грн., індексація яка начебто мені булиа переплачена за 2012, та 2013 рік...для того, щоб мені не прийшлось платити таку сумму, мені пропонують забрати заяву....на моє запитання чому мені не положено нарахування індексаціїї зараз, після надання мені ставки, було дано відповідь, що індексація мені нараховувалась тому, що мі дохід був менш прожиткового мінімуму, а зараз мені індексація не положена....Що Ви порадите мені? мені завтра потрібно йти до бухгалтерії...можливо є якісь положення, щоб я могла їми "прикритись"
"Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення". Закон 1282 ст.2 "Про індексацію грошових доходів населення"
Якщо у Вас дохід 10000 грн Ви все одно маєте право на індексацію, але індексуватися будуть тільки 1218 грн.(на сьогодні).
До того ж, які були причини переплаченої індексації? І чому так вирішили?
мені нараховувалась фіксована індексація з серпня 2012 року по березень 2013- 361.64
оклад до квітня 2013 складав 763.50, а з травня 2013 року 1551.00
З приводу цього можу сказати: передбачаю, що Вам виплачували індексацію не пропорційно відпрацьованому часові. Повинна бути сума 361,64/2=180,82. А от після переведення на повну ставку повинні виплачувати 361,64 за повністю відпрацьований час. Хоч за 8 місяців Вам переплатили 180,82*8=1446,56 грн, але з квітня-травня 2013 року, за 12 місяців Вам взагалі не виплатили жодної копійки індексації, а це приблизно 361,64*12=4339,68 грн. До того ж з квітня 2014 року має нараховуватися нова індексація, якщо базовим є січень 2013 року. Якщо все так, то Вам потрібно відстояти своє право на індексацію, яку незаконно відмінили. Ваша вигода більше 3000 грн.
1 1218
2 1218
3 1218
4 1218
5 1218
6 1235
7 1312
8 1397
9 1474
10 1551
11 1678
12 1806
З травня 2008 - в декретній відпустці. У лютому 2009 скасовано наказ про встановлення начальнику і мені, як заступнику надбавки за складність . А в березні 2009 встановлено надбавку лише начальнику, так як я перебувала у відпустці по догляду за дитиною мене в наказ не включили. З 24 вересня 2010 я вийшла на роботу, За вересень мені нарахували індексацію, як усім працівникам, для яких баз.міс. лютий 2008. Наказом ГФУ від 1.10.2010 встановлюють надбавку за складність 50%, і продовжують нараховувати індексацію.
В грудні 2011 голбух повідомила мене про те, що я не маю право на індексацію.
Чи правомірні дії бухгалтера? Чи є в мене шанси на перерахунок індексації?
Звісно, пропорційно відпрацьованому часу. Не плутати з нарахуванням в межах прожиткового мінімуму.
При збільшенні обсягу робіт (наприклад з 0,75 стаки на 1,0 ставки, чи виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника) базовий місяць не змінюється. Постанова 1078 п.5
Індексація нараховується і надалі.
З 1-го січня 2013 року оклад 2580грн. .З 1-го грудня 2013р оклад 2740грн. В якому місяці наступає право на індексацію,як її провести і чи потрібно в цьому випадку визначати і сплачувати фіксовану суму. Дякую.
Травень - 3,0%, червень - 6,4%, липень і серпень - 10,4%, вересень и жовтень - 12,0%
Фіксована сума індексації - різниця між одночасним підвищенням доходів і поточною індексацією. Фіксована сума індексації не залежить від індексів та не змінюється, оскільки вона фіксована, але виплачується пропорційно відпрацьованому часу. А поточна індексація - це індексація на основі базового місяця і щомісячних індексів Держстату.
1218 * %индексации / план * факт
Для робітника на 0,5 ставки розрахунок індексації проводиться згідно вищевказаногої постанови: рахуємо від повністю відпрацьованого часу, а це 0,5(698,5) * 2 = 1397, що вже перевищує прожитковий мінімум (тому надбавки я вже не беру до уваги) 1218*12,3=149,81 грн
Виплачується пропорційно відпрацьованому часу 149,81 / 22(176) * 11(88) = 74,91 грн (11 днів або 88 годин, якщо працівник повністю відпрацював час на 0,5 ставки, якщо менше, то беремо меші дані)
- коли надбавка за складність та напруженість у роботі виплачують не щомісяця;
- чи фіксована сума індесації залишеться без змін.
Наприклад в лютому 2014 року наказом керівника була надана надбавка за складність та напруженість в роботі 50% від посадового окладу (503 грн.)а фіксована сума індексації становить 369,60 грн. чи залишеться фвксована сума індексації без змін и чи буде базовим місяфць лютий. Спасибі.
"Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру" постанова 1078 п.2
Але, якщо згідно із законодавством умови оплати праці працівників передбачають надбавку за складність і напруженість у роботі, то місяць її установлення, також місяць, в якому підвищується її розмір на постійній основі порівняно з попереднім періодом, вважається базовим для проведення індексації.
Тому, якщо штатний розпис передбачає надбавку і є наказ про її встановлення, то місяць її встановлення буде базовим. Зміни її розміру без зміни посадового окладу не впливають на базовий місяць протягом встановленого періоду дії надбавки. Періодичні виплати надбавки також не впливають на базовий місяць.
Що стосується фіксованої суми індексації, то якщо сума підвищення менша за суму такої індексації, то проводиться підвищення і залишається фіксована сума індексації.
В даному випадку, якщо умови праці передбачають таку надбавку і це місяць встановлення такої надбавки, то фіксованої суми індексації вже не буде, лютий 2014 року буде базовим.
P.S. Коментарі проходять премодерацію, вони з'являються в темі після перевірки.
Працівник охоронець має зарплату 1250 плюс індексація 126 грн його переводять начальником зміни команди охорони з окладом 1350 грн чи рахувати оклад 1350 плюс фіксовану індексацію 26 грн чи 1350 плюс 126 чи 134 індексацію
підприємство приватне
Підвищення складає 100 грн. якщо воно менше суми індексації за відповідний місяць, то сума індексації та базовий місяць залишаються без змін.
З розрахунку повного робочого часу: дохід буде більше ніж прожитковий мінімум, в межах якого індексуються доходи, тому беремо 1218 * % індексації.
Виплачуємо пропорційно відпрацьованому часу: 1218 * % інд. / план * факт. Якщо повністю відпрацьовано 0,2 ставки, то це 1218 * % інд. * 0,2
"Якщо наступне підвищення заробітної плати не перевищує фіксовану величину, то здійснюється підвищення заробітної плати та додається раніше зафіксована величина індексації" Постанова 1078 дод.4
Нагадаю, що за порушення законодавства про індексацію грошових доходів існує відповідальніст ь.
"За порушення законодавства про індексацію грошових доходів населення винні особи притягаються до відповідальност і відповідно до закону". Закон 1282 ст.15
"Порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, а також інші порушення вимог законодавства про працю тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуван их мінімумів доходів громадян". Ст. 41 КУпАП
До того ж на жовтень 2014 року вже з'являється фіксована сума індексації.
Якщо будуть сили та необхідні кошти проведіть всю індексацію у жовтні 2014 року.
У липні 2011 року мене було призначено на посаду в порядку переведення в межах однієї установи (різні підрозділи). Посадовий оклад залишився той же, проте індексацію виплачувати припинили. Коли звернула на це увагу мені пояснили, що тоді не діяла постанова №526 від 13.06.2012 року і порядок збереження індексації не був прописаний. Проте індексацію мені почали нараховувати тільки з травня 2014 року. Виходить, що з липня 2011 року по травень 2014 року індексацію мені не нараховували та не виплачували взагалі. Чи правомірно це? Допоможіть розібратися. Заздалегідь дякую.
Якщо перші нарахування індексації почалися в травні 2014 року, то базовим місяцем має бути грудень 2014 року. Не маючи більше інформації про періоди підвищення Ваших доходів, можна додати, що в 2012-2013 роках індексацію практично не нараховували нікому.
"Місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів працівників у зв’язку із розширенням зони обслуговування, збільшенням обсягу робіт, суміщенням професій (посад), виконанням обов’язків тимчасово відсутнього працівника, оплатою за роботу за сумісництвом на одному підприємстві, в установі, організації, а також за рахунок збільшення розміру премії, не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у разі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу)" Постанова 1078 п.5
Якщо не змінилася тарифна ставка, залишаються основна ставка, фіксована та поточна індексація по основній посаді, та 0.25 секретаря.
"Для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість, та у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи сума індексації зберігається, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць" Постанова 1078 п.10-2
Фіксована сума індексації - це сума, яка без змін виплачується щомісячно пропорційно відпрацьованому часу, поточна індексація - залежить від базового місяця, відсотків індексації та суми доходу.
Якщо індексація зростала, то в липні 2012 року, при черговому зростанні посадових окладів (після внесення змін в постанову 1078 за №526 від 26.06.2012) у таких працівників з'явиться фіксована сума індексації, яка в свою чергу буде виплачуватися постійно пропорційно відпрацьованому часові і згодом можлива поява ще й поточної індексації. Після чергового підвищення доходів поточна індексація знову стане фіксованою сумою індексації зменшеною на суму підвищення. Це коротко без інших нюансів.
Згідно закону базовий місяць не змінюється, якщо не було інших вказівок.
Працюю в бюджетній організації з 2002р. на посаді провідного спеціаліста.Мій дохід складається з посадового окладу 1551 грн.. , надбавки за складність та напруженість у роботі - 50%, та преміі 25% з урахуванням надбавки.До вересня 2014р. отримувала фіксовану індексацію та поточну індексацію.
З 01 вересня мені підвищили відсоток премії до 50% і припинили нараховувати індексацію, мотивуя тім, що мій доход збільшився і базовим місяцім буде вересень. Але у мене збільшився розмір премії, посадовий оклад не збільшився.
Однак працівник бухгалтерії посилається на лист Мінсоцполітики від 12.10.2012р. № 385/10/136-12 в якому зазначено: "Премія згідно з п.2 Порядку № 1078 є обєктом індексації і у разі, якщо відбувається підвищення грошового доходу з урахуванням постійних виплат, які входять до його складу, і одночасно збільшується розмір премії, то при порівнянні суми підвищення грошового доходу і суми індексації премія має враховуватися."
Бухгалтер прав?
Премія враховується, але Ви пишете "підвищили відсоток премії до 50%", то на скільки в цілому підвищився дохід і яка була сума фіксованої індексації та поточної?
Безперечно вересень стане базовим місяцем, але припинити виплачувати фіксовану суму індексації можуть тільки у випадку, якщо сума підвищення доходу перевищить суму фіксованої індексації (до того ж ще плюс поточна індексація).
"Якщо наступне підвищення заробітної плати не перевищує фіксовану величину, то здійснюється підвищення заробітної плати та додається раніше зафіксована величина індексації" Постанова 1078 додаток 4
Загальне правило визначення індексації: фіксована + поточна - підвищення = нова фіксована сума індексації. Якщо результат вийшов від'ємний, то індексації не буде.
Так, в целому доход за рахунок збільшення премії підвищився на 580 грн., це більше суми фіксованої та поточної індексації.
02.11.2007р. – призначена на провідного спеціаліста, 13 ранг (50% надбавки,880 оклад);
06.02.2008р. – призначена головним спеціалістом в інший відділ(1015 оклад);
05.03.2008р. – призначена головним спеціалістом в інший відділ(1015 оклад);
10.05.2008р. – 10 % за вислугу років;
19.11.2008р. – провідний спеціаліст(880 оклад);
24.02.2010р. – відпустка по догляду за дитиною до 3-х років;
30.08.2010р. – призначена головним спеціалістом(1015 оклад);
12.05.2011р. - 15 % за вислугу років;
14.12.2012р. - відпустка по догляду за дитиною до 6-ти років;
01.04.2014р. – вийшла з відпустки по догляду за дитиною до 6-ти років(30% надбавки,1218 оклад);
08.05.2014р. – присвоєний 12 ранг.
Підвищення окладу відбувалося разом з підняттям мінімальної з/п(червень 2012р.-1094грн.; липень2012р.-1102; листопад2013р.-1147;грудень2013р.-1218).
ДАНІ: 02.11.2007р. – призначена на провідного спеціаліста, 13 ранг (50% надбавки,880 оклад);06.02.2008р. – призначена головним спеціалістом в інший відділ(1015 оклад);05.03.2008р. – призначена головним спеціалістом в інший відділ(1015 оклад);10.05.2008р. – 10 % за вислугу років;19.11.2008р. – провідний спеціаліст(880 оклад);24.02.2010р. – відпустка по догляду за дитиною до 3-х років;30.08.2010р. – призначена головним спеціалістом(1015 оклад);12.05.2011р. - 15 % за вислугу років;14.12.2012р. - відпустка по догляду за дитиною до 6-ти років;01.04.2014р. – вийшла з відпустки по догляду за дитиною до 6-ти років(30% надбавки,1218 оклад);08.05.2014р. – присвоєний 12 ранг.Дякую.
Якщо 12 ранг тільки присвоєно, це підвищення доходу 60 грн., яке більше від індексації. Отже індексація не нараховується, травень 2014 року - базовий місяць. Наступна індексація вересень 2014 року - 1,4%(17,05 грн), жовтень - 1,4%, листопад - 5,2%, грудень - 7,7%.
Якщо був 13 ранг и присвоєно 12 ранг, то це підвищення на 5 грн. Фіксована сума індексації 36,54-5=31,54 грн. виплачується пропорційно відпрацьованому часу до наступного підвищення, яке буде вищим за цю суму (31,54). Місяць стає базовим, наступна поточна індексація вересень 2014 року, як описано вище.
01.04.2011(базовий) оклад 1015, ранг 70, вислуга 217, надбавка 651, індексація 0. З 04.05.2011 по 06.09.2011 лікарняний.З 07.09.2011 по 23.07.2014 декрет.
Червень 2012(підвищення окладу) 1094,ранг 70, вислуга 232,8, надбавка 698,4, індексація 13,13. Липень 2012(підвищення окладу) 1102, ранг 70, вислуга 234,4, надбавка 703,2, індексація 13,22. Так як сума підвищення у липні 2012 року, відповідно до 526 постанови, більша 14,4 грн. за суму індексації 13,22 грн., то липень 2012 базовий.
В управлінні відбулась реорганізація(б уло «управління» стало «департамент»).
Листопад 2013(підвищення окладу)1147, ранг 70, вислуга 243,4, надбавка 730,2.
Грудень 2013(підвищення окладу) 1218,ранг 70,вислуга 257,6, надбавка 772,8.
Сума підвищення складає 127,8 грн, а індексації немає, то грудень 2013 базовий.
З 24.07.2014 року приступила до роботи.
Липень 2014 - оклад 1218, ранг 70, вислуга 257,6, індексація 126,67. У серпні поновлено та зменшено надбавку до 40%.Серпень 2014 -оклад 1218, ранг 70, вислуга 257,6, надбавка 618,24. Серпень 2014 базовий, а індексація у сумі 126,67 грн. не виплачується.
Дуже дякую за розуміння.
Серпень 2014 року - базовий, індексація не нараховується.
Який повинен бути посадовий оклад для 9 тарифного розряду з 1 січня 2015 року поки що невідомо. По проекту Мінфіну повинен бути 1541 грн., а з 1-го грудня 2015 року - 1588 грн. Але це тільки проект.
"За порушення законодавства про індексацію грошових доходів населення винні особи притягаються до відповідальност і відповідно до закону". Закон 1282 ст.15
"Порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, а також інші порушення вимог законодавства про працю тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуван их мінімумів доходів громадян". Ст. 41 КУпАП
В основному цими питаннями займається служба охорони праці, туди можете звернутися за роз'ясненнями.
Тут важко давати поради, але по питанням розрахунку заробітної плати - завжди будь ласка.
"Надбавка за складність і напруженість Умовами оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затвердженими наказом Мінсоцполітики і МОЗ від 05.10.2005 р. № 308/519, передбачена. Проте якщо така надбавка не має постійного характеру (наприклад, встановлена на два–три місяці), то вона не впливає на базовий місяць.
Якщо ж надбавка за складність і напруженість встановлена на півроку, як у нашому випадку, то місяць її встановлення буде базовим."
Жанна Лаврентьєва, головний спеціаліст відділу рівня життя і моніторингу бідності Мінсоцполітики України
Как видим, специалисты не считают надбавку установленную на три месяца постоянной. Следовательно базовый месяц не меняется.
"Оскільки надбавку за складність, напруженість у роботі виплачують у межах фонду оплати праці, вона не має обов’язкового характеру. Рішення про її встановлення (скасування, зменшення розміру) приймає керівник залежно від наявності коштів шляхом видання відповідного наказу.З наказом працівника ознайомлюють під розпис".
Також в наказі керівник приймає рішення, з якої дати і на який строк.
146,16-5=141,16 грн. - сума фіксованої індексації, яка виплачується постійно пропорційно відпрацьованому часу. Жовтень 2014 року - базовий місяць. Наступна поточна індексація - січень 2015 року - 1,9% (23,14 грн.)
Працюю у державній службі з 24 червня 2014 року, жодного разу не отримувала індексацію! З чим це може бути повязано? Дякую
Quote: Але на сьогодні це порушення закону. Ніяких нормативних документів про індексацію в межах фінансових ресурсів ще не має.
Доплати та надбавки знімають за наказом керівника. Я розумію, що і в бухгалтерії бувають не чемні люди, але більше всього бюджетну організацію ставлять в такі рамки вищі керівні органи. Не завжди все так легко вирішити навіть керівнику.
І, величезне прохання, навіть розуміючи все Ваше обурення несправедливіст ю та скрутним становищем, не будемо додавати до вирішення бухгалтерських питань політичних мотивів. Дякую.
В даному законі не вказано, що індексація повністю припиняється, чи якась установа приймає самостійне рішення про нарахування, чи не нарахування індексації. Я не юрист, але селищна рада не вповноважена приймати рішення про виконання, чи не виконання законів, які пов'язані не з однією статтею, а також є гарантією компенсації працівнику в зв'язку з інфляцією. Існують й інші статті, які впливають на проведення індексації грошових доходів населення, а також відповідальніст ь (стаття 15).
Що стосується надбавок, то рішення на їх призначення чи зняття приймає керівник установи.
Якщо поточна сума індексації в січні 2015 року більша суми підвищення доходу, то вираховується фіксована сума індексації, яка виплачується постійно пропорційно відпрацьованому часу. Січень 2015 року - базовий місяць, в лютому виплачується фіксована сума індексації, поточної не буде.
В даному законі не вказано, що індексація повністю припиняється, чи якась установа приймає самостійне рішення про нарахування, чи не нарахування індексації. Я не юрист, але селищна рада не вповноважена приймати рішення про виконання, чи не виконання законів, які пов'язані не з однією статтею, а також є гарантією компенсації працівнику в зв'язку з інфляцією. Існують й інші статті, які впливають на проведення індексації грошових доходів населення, а також відповідальніст ь (стаття 15).
2.Якщо поточна індексація в квітні буде більшою за суму підвищення доходу, то у Вас буде "друга" фіксована сума індексації.
3. Якщо сума підвищення буде більшою за всю індексацію (фіксована + поточна) то вся індексація скасовується. Наступна індексація можлива через два місяця
У всіх випадках квітень буде базовим місяцем.
Тоді сума фіксованої індексації в квітні становитеме:
369 + 250 - 185,30 = 433,70 грн.
Квітень базовий, поточна індексація буде нараховуватися знову мінімум через два місяці.
Якщо Вас це заспокоїть - бувають і гірші випадки.
для прикладу в 01.2014 надбавка- 585 грн
02.2014- 146 грн
03.2014 439 грн
В працівника встановлена фіксов.величина індекс-541 грн
оклад-1218грн,ранг-55грн,вислуга-190,95грн.базов.період 12.13р.
На січень 2015 року поточна індексація складає 21,6% (263,09 грн), лютий - 25,2% (306,94 грн.), березень - 29,1% (354,44 грн.)
Виплати :оклад 1885,50+ранг 80+вислуга294,8 3.в квітні 2013 присвоїли 9 ранг і сума за ранг збільшилася на 10грн.Як правильнонараху вати індексацію з квітня 2013 і який буде базовий місяць.
бухгалтер.Базовий місяць теж червень 2009
Оклад 1281+ранг55+вислуга 10%133,6.вквітні 2013 збільшилася виплата за вислугу 15%.Як правильно нарахувати індексацію з квітня 2013р.і який буде базовий місяць.
В данном случае работникам одного из управлений "не повезло" по закону (2011 год).
Якщо Ваші колеги займають аналогічні посади, то і Вам мають нараховувати індексацію.
У Вас повинна бути така сама індексація, я к і у працівників які займають аналогічну посаду, якщо це поточна індексація.
Якщо говорити в цілому, то на сьогодні індексація нараховується як і два роки назад з деякими змінами в порядку нарахування. Визначаємо базовий місяць і коефіцієнт індексації на поточний місяць. Таблиця коефіцієнтів.
Скоріше за все Вам почали рахувати індексацію беручи за базовий місяць виходу на роботу. Але згідно п.10-3 базовим можливо був більш ранній місяць. Все залежить від того, які підвищення по посаді були за період находження у відпусці по догляду за дитиною.
Якщо у січні 2015 року було підвищено дохід по посаді, то цей місяць вважається базовим. Право на поточну індексацію виникне в квітні 2015 року 5,3% (64,55 грн). В червні 2015 року поточна індексація складе 33% (401,94 грн.)
Як вгадати базовий місяць, якщо жодних даних не наведено. Підвищення окладу, чи доплати, чи надбавки на постійній основі вплинуть на базовий місяць. Від нього і починаємо рахувати індексацію.
Якщо по основній посаді в березні 2015 року було підвищення доходу, то цей місяць став базовим. Потрібно вирахувати фіксовану суму індексації та виплачувати її кожен місяць пропорційно відпрацьованому часу. Сумісництво залишається без змін і до основної посади при розрахунку індексації не додається. Для розрахунку податків та подачі звітності ці дві посади, звичайно, можуть рахуватися разом.
- інженера з посадовим окладом 1397,00 тарифний розряд - 8 на 0,75 ;
- начальника цивільного захисту з посадовим окладом 1551,00 тарифний розряд - 10 на 0,25 .
До березня 2015р. базовий місяць був липень 2013р., після було підвищення посадового окладу по посаді інженера на 68,25грн., базовим став березень 2015р. при цьому бухгалтерія нарахувала фіксовану суму індексації – 287,41 грн.(посади інженера та начальника цивільного захисту). За посадою начальника цивільного захисту індексація повинна визначатися окремо, базовим місяць залишається липень 2013р. з початку роботи на посаді.
В даному випадку бухгалтерія об’єднала дві різні посади в одну, припинила нараховувати індексацію за посаду начальника цивільного захисту по якій підвищень окладу не було. Правомірні дії працівників бухгалтерії?
Сумісництво індексується після індексації по основній посаді, і фактично до індексації по сумісництву діло не доходить, так як в межах прожиткового мінімуму завжди індексується дохід по основній посаді.
Сумісництво у Вашому випадку не повинно індексуватися ні до підвищення по основній посаді, ні після підвищення. Скоріше за все, бухгалтерія визнала помилку і перестала нараховувати індексацію по сумісництву.
Відповідно до п. 7 постанови КМ України від 17.07.2003 р. N 1078,
на 0,75 ставки за однією посадою та на 0,25 ставки за іншою, то сума індексації визначається за кожною посадою окремо пропорційно відпрацьованому часу.
За невиплату встановлених законом виплат (в т.ч. індексації) настає адміністративна і навіть кримінальна відповідальніст ь (ст. 15 ЗУ 1282, ст. 265 КЗпП, ч. 1 ст. 41 КУпАП, ч.1 ст.172 ККУ, ч. 1,2 ст. 175 ККУ). Для бюджетних організацій також ст. 164-2 КУпАП.
Лист Мінсоцполітики від 29.04.2015 р. N 75/10/136-15
Якщо підвищення окладу по Вашій посаді, то базовий місяць травень 2014 року.
У даному випадку, для базового місяця грудень 2013 року, поточна індексація в березні 2015 року складе 28,7% (349,57 грн), виплачена пропорційно відпрацьованому часу у березні 2015 року.
Базовим буде квітень 2014 року. У липні 2015 року поточна індексація складе 64,4% (784,39 грн.). У разі підвищення доходу на 242,48 грн., фіксована сума індексації складе 784,39-242,48=541,91 грн., яка виплачується постійно пропорційно відпрацьованому часу. Липень 2015 року - базовий місяць (п.5 порядку 1078), наступне право на поточну індексацію настане в місяці, в якому поріг індексації складе більше 101%. Це можна буде сказати через 1-2 місяці. На даний момент останній індекс 100,4%, що менше 101%.
01.10.2008 1237 371,10
01.07.2010 1294 388,20
01.10.2010 1330 399,00
01.01.2011 1392 417,60
01.04.2011 1419 425,70
01.07.2011 1441 432,30
01.09.2011 1455 436,50 291,00
01.10.2011 1498 449,40 299,60
01.12.2011 1598 479,40 319,60
01.01.2012 1755 526,50 351,00 370,18
01.04.2012 1802 540,60 360,40 377,43
01.07.2012 1821 546,30 364,20 351,69
01.09.2012 1832 549,60 364,40
01.12.2012 1905 571,50 381,00 335,73
01.01.2013 1929,46 578,83 385,89 376,21
Базовим місяцем став січень 2013року ,де і в якому розмірі буде фіксована сума,і чи буде вона взагалі.
Ось тут розбиралися деякі можливі варіанти.
Фіксована сума індексації нараховується у випадку наявності двох складових: підвищення доходу та поточної індексації, сума якої буде більшою за суму підвищення.
Щоб нарахувати поточну індексацію потрібно: для більшості випадків прожитковий мінімум (1218 грн) помножити на коефіцієнт індексації місяця, в якому нараховується дохід. Виплата проводиться пропорційно відпрацьованому часу (п.4 порядку 1078).
Якщо звільнення по іншій причині, то на новому місяці роботи базовий місяць та індексація - як для новоприйнятого працівника.
"Для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, під час визначення базового місяця для проведення індексації зберігаються такі самі умови нарахування сум індексації, як і в інших працівників, які займають аналогічні посади" п.10-3 порядку 1078
Перше, що кидається в очі, це індексація травня 2014 року 9,62 грн. НЕ вказано базовий місяць, але при мінімальному коефіцієнті 1,1% сума буде складати 1218*1,1%=13,40 грн. Далі, що трапилося в вересні 2014 року, коли сума індексації раптово "впала" з 107,67 грн до 73,08 грн (можливо була відпустка?). І під кінець, при переведенні на іншу посаду, при підвищенні доходу, потрібно було вирахувати фіксовану суму індексації.
Якщо брати за базовий місяць січень 2014 року, то суми індексації повинні бути набагато більші.
Заздалегіть дякую!
А якщо до декретної відпустки Я отримувала фіксовану індексацію в розмірі 364.22грн, а після виходу на роботу ставка 8р+50% за зросла на 394.5грн, Я працюю зараз на 0.5ст, тому зп зросла на 197.25грн. Тобто для розрахунку береться повна ставка та фіксована индексация більше не виплачуеться?
Чи при выході в декретну відпустку втрачаеться право на фіксовану индексацію? А можлива лише виплата поточної індексації на такаих самих умовах нарахування сум індексації, як і в інших працівників, які займають аналогічні посади, якщо така була...?
В порядку 1078 говориться, що якщо підвищення доходу менше фіксованої суми індексації, то здійснюється підвищення доходу, та додається раніше зафіксована сума індексації. Таке правило повинно розповсюджувати ся і на тих, хто перебуває у відпусці по догляду за дитиною до 3-х років. Якщо фіксована сума індексації було до виходу у відпустку, то вона повинна виплачуватися і після виходу з відпустки.
Фінансова відповідальніст ь
ст. 265 КЗпПУ з 01.01.15 р. до 31.08.15 р. - 3 654 грн., с 01.09.15 г. – 4 134 грн.
Адміністративна
ст. 41 КУпАП - від 30 до 100 НМДГ (от 510 до 1 700 грн.)
повтор - от 100 до 300 НМДГ (від 1 700 до 5 100 грн.)
Кримінальна
ст. 175 КК від 500 до 1 000 НМДГ (від 8 500 до 17 000 грн.) або #2роки
ст. 175 КК ч.2 від 1 000 до 1 500 НМДГ (від 17 000 до 25 500 грн.) або #3роки
"У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем" (рішення Конституційного Суду України)
"Індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи. Доходи від роботи за сумісництвом, на умовах погодинної оплати поза основним місцем роботи індексуються в розмірі, що з урахуванням оплати праці за основним місцем роботи не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи" ст.10 ЗУ№1282
"Особі, яка працює за сумісництвом, видається на її вимогу довідка з основного місця роботи про розмір доходу, що підлягає індексації, та проіндексованог о доходу. На підставі цієї довідки провадиться індексація доходів від роботи за сумісництвом у межах суми, що не перевищує прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, з урахуванням отриманої заробітної плати за основним місцем роботи" п.7 порядку 1078
Ми бюджетна установа, до липня 2015 працівникам виплачувалися всі складові зарплати, в т.ч. надбавка за високі досягнення у праці та індексація.
У звязку з недостатністю коштів в липні-серпні надбавку не виплачували.
У вересні, при збільшенні посадових окладів, реально дохід не збільшився через відсутність надбавки, якщо порівнювати із липнем.
Чи потрібно змінювати базовий місяць на вересень і розраховувати фіксовану індексацію??
Якщо не виплатили належну Вам суму індексації, Ви можете звернутися до суду, у разі, коли роботодавець відмовляється це зробити.
Докладніше тут.
Якщо після відпустки по догляду за дитиною продовжили працювати на посаді, яку займали до відпустки, то індексацію повинні платити, як і іншим працівникам, що займають аналогічну посаду.
Я працюю в небюджетній організаціі. Правовий статус підприємства СП ТОВ,
ми є відокремленим філіалом (всі нарахування зарплати, соціальні виплати проводить
бухгалтер на місці). З січня 2015р нам не виплачують індексацію (нам її взагалі ніколи
не виплачували, але пояснювали тим, що вона маленька і не зіграє великої ролі при
виплатах і .т.п.). Коли рівень споживчих цін почав стрімко зростати, нам все одно
відповіли, що наше підприємство не буде нам її платити, тому що здає в податкову
від"ємні фінансові звіти і немає резерву заробітного фонду для виплат індексації.
Чи правомірні дії керівництва в даному випадку?
За невиплату встановлених законом виплат (в т.ч. індексації) настає адміністративна і навіть кримінальна відповідальніст ь (ст. 15 ЗУ 1282, ст. 265 КЗпП, ч. 1 ст. 41 КУпАП, ч.1 ст.172 ККУ, ч. 1,2 ст. 175 ККУ).
а якщо навпаки у серпні пед. навантаження було 14годин, а з 1го вересня стало 19годин, також с 1го вересня відбулося підвищення посадового окладу, то базовім стає вересень, а від суми фіксованої індексації віднімаємо різницю в зростанні педагогічного навантаження вже з новими ставками зп?
В першому випадку збільшення посадового окладу вплинуло лише на встановлення базового місяця (вересня), а в другому на встановлення базового місяця та встановлення нової фіксованої суми індексації (з вересня)???
дякую
Дякую!
индексація = 1378*%инд/18*8
"У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу" п.4 порядку 1078
По основній посаді проіндексовано в межах прожиткового мінімуму. На 0,5 ставки вже нічого не залишається індексувати.
"Місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів працівників у зв’язку із розширенням зони обслуговування, збільшенням обсягу робіт, суміщенням професій (посад), виконанням обов’язків тимчасово відсутнього працівника, оплатою за роботу за сумісництвом на одному підприємстві, в установі, організації, а також за рахунок збільшення розміру премії, не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у разі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу)" п.5 порядку 1078
Подскажите пожалуйста начисляется ли индексация при выплате заработной платы за первую половину месяца? Или только при выплате за вторую половину?
Если в декабре 2015 должностной оклад не повышать, тогда:
1. Для расчёта индексации зп брать месяц повышения окладов? (повышение было до того как обновили постановление №1013)
2. Это правило распространяетс я и на тех работников, у кого базовым являлся месяц предшествующий принятию на работу? Т.е. теперь и для них брать за основу месяц повышения окладов по должности которую они занимают? Надеюсь на ответ! Заранее благодарю!
Уравняет ли правительство "базовые" месяцы для всех категорий работников - неизвестно, ждём комментариев Минсоцполитики.
"У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру" п.5 порядку 1078
Розряд не змінювався, тарифна ставка за годину по вересень включно 19,48 а з жовтня 20,45. Але ж у інших працівників тарифна ставка теж збільшилась і їм індексація продовжувала нараховуватись, з чим це пов"язано?
Заздалегідь вдячний
Так, сума індексації у серпні складала 650грн а доплата за профмайстерніст ь у вересні 822грн. А доплата за профмайстерніст ь була разовою тому що керівництво таким чином вирішило покарати тих, хто не побажав виписувати газету... Чи правомірним було перерахування базового місяця? Якщо неправомірним то підскажіть будь ласка на які нормативні акти(тощо)можна робити посилання. Дуже дякую за допомогу!
Якщо це було вже після 1.12.2015 року, то потрібно дивитися на умови нарахування індексації по новій посаді. Індексація з попередньої посади в цьому випадку не "переходить" з посади на посаду.
"...працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем" Рішення Конституційного Суду України.
Спочатку можна звернутися в банк, якщо вони відмовлять у виплаті належної суми індексації, то наступним може бути заява до суду.
В протилежному випадку індексації не буде.
Індексація, як соціальна гарантія, нараховується у всіх випадках, передбачених законом і не залежить від внутрішніх наказів керівника. У Вашому випадку індексацію повинні були нараховувати, як і іншим працівникам, які займають, або займали б, аналогічну посаду.
Відсутність постійного місяця роботи не впливає на індексацію, а навпаки дає переваги, тому що в такому випадку Вам не потрібно брати довідку з основного місця роботи.
Якщо трудовий договір був укладений, то в судовому порядку можна вимагати виплатити належну Вам по закону індексацію доходів, не залежно від часу, який пройшов.
Якщо по посаді, яку займає працівник, місяцем останнього підвищення окладу (базовий місяць) є січень 2017 року, то при нарахуванні заробітної плати за грудень 2017 року, потрібно нарахувати індексацію з коефіцієнтом 10,2%. Враховуючи, що у грудні прожитковий мінімум становить 1762 грн., то сума індексації за повністю відпрацьований місяць буде становити 1762*10,2%=179,72 грн.
На даний момент, сума індексації враховується в доплату до мінімального розміру заробітної плати. Тобто, якщо заробітна плата працівника становить 2500 грн, йому робиться доплата до мінімально розміру (на сьогодні це 3200 грн). Маємо 2500+700=3200 грн. Якщо працівнику нараховується індексація, то розрахунок виглядає наступним чином: 2500+179,72+520,28=3200 грн. Як бачимо, в даному випадку (при доході до 3200 грн) наявність чи відсутність індексації не вплива на суму доходу.
Більше по коефіцієнтам індексації: Таблиця або Калькулятор
В інші місяці 2018 року індексація не нараховується. Більше по коефіцієнтам індексації: Таблиця або Калькулятор