МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 11.12.2014 р. N 286/10/136-14
Департамент стратегічного планування та аналізу Міністерства соціальної політики України розглянув запит щодо індексації заробітної плати і повідомляє.
Відповідно до пункту 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. N 1078 (із змінами), передбачено, що у разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
Згідно з пунктом 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення доходів наведено в додатку 4 до Порядку.
Керуючись положенням зазначеного Порядку, надаємо відповіді на запитання.
1. Доплати, які не мають разового характеру і передбачені чинним законодавством, є об'єктами індексації і збільшення їх розміру впливає на визначення базового місяця.
У випадку якщо працівнику встановлено доплату за перевірку зошитів, за завідування кабінетом або за класне керівництво і ця доплата не має разового характеру виплати, то це впливає на визначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації.
2 - 7. Пунктом 7 Порядку визначено, що особі, яка працює за сумісництвом, видається на її вимогу довідка з основного місця роботи про розмір доходу, що підлягає індексації, та проіндексованого доходу. На підставі цієї довідки провадиться індексація доходів від роботи за сумісництвом у межах суми, що не перевищує прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, з урахуванням отриманої заробітної плати за основним місцем роботи.
Аналогічно індексуються доходи, які одержують громадяни на умовах погодинної оплати праці поза основним місцем роботи.
При цьому загальний дохід, який підлягає індексації, не має перевищувати розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Враховуючи зазначене, якщо вчитель працює з неповним навантаженням та працює лаборантом на 0,25 ставки, то індексація має здійснюватись пропорційно відпрацьованому часу за кожною посадою окремо виходячи з прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Якщо працівник працює на неповну ставку (0,5 ставки або 0,75 ставки) та викладає в цьому самому навчальному закладі, індексація здійснюється в аналогічному порядку.
У випадку якщо педагог працює в одній школі з педагогічним навантаженням 7 годин, а в іншій школі - 11 годин, то сума індексації визначається за кожною посадою окремо виходячи з прожиткового мінімуму для працездатної особи і виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
Якщо працівник працює вихователем на 0,5 ставки та педагогом-організатором на 0,5 ставки, індексація здійснюється в аналогічному порядку.
У разі якщо методист відділу освіти працює на повну ставку та викладає в школі, індексація має здійснюватися за ставкою методиста в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У випадку якщо працівник працює завучем на 0,75 ставки та викладає в цьому самому навчальному закладі, то індексація має здійснюватись пропорційно відпрацьованому часу за кожною посадою окремо виходячи з прожиткового мінімуму для працездатної особи.
8. У випадку якщо викладач працює із неповним навантаженням, сума індексації визначається із розрахунку повного робочого часу в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
Заступник директора Департаменту стратегічного планування та аналізу - начальник відділу
|
Н. Підлужна
|
|
Comments
Учитель.Базовый месяц - январь 2013г.Сумма возможной индексации за сентябрь 2014г 149,81грн.Оклад не изменялся.
Август 2014г зарплата за полный месяц 4525,95грн (в т.ч. 26,5часа-2470,39, доплата за проверку тетрадей 21,5часа-400,86, надбавка за престижность20%-494,08, надбавка за выслугу лет30%-741,12,доплата за класное руководство-419,50)
Сентябрь 2014г зарплата за полный месяц 4092,47грн (в т.ч. 25часов-2330,56, доплата за проверку тетрадей 22часа-410,18, надбавка за престижность10%-233,06, надбавка за выслугу лет30%-699,17,доплата за класное руководство-419,50)
Уменьшилась нагрузка, но увеличилось число часов проверки тетрадей и снизился процент надбавки за престижность.
Как правильно расчитать индексацию за сентябрь 2014г?
Если много нюансов, которые могут противоречить друг другу (например уменьшение нагрузки, которое не влияет на базовый месяц и увеличение доплаты за проверку тетрадей, которое влияет на базовый месяц), но для того, чтобы месяц стал базовым или вычислять фиксированную сумму индексации, должно быть повышение дохода, а исходя из доплат у Вас уменьшение дохода.
Якщо доплата встановлена або збільшився процент нарахування, то місяць вважається базовим.
по совместительств у. Но исключение составляет выполнение ими преподавательск ой деятельности (п. 4 Положения № 43).
Согласно абз. 8 п. 5 Порядка № 1078 месяц установления оплаты за работу
по совместительств у в одном учреждении (организации) не является базовым.
Жанна ЛАВРЕНТЬЕВА, главный специалист отдела уровня жизни и мониторинга
бедности
Сума заробітної плати становить 2181,40 (за часи 1678 + престижність 167,80 + стажеві 335,60).
З 1 квітня добавляють 1 годину індивідуальних занять, ставка 2013,60 ( 1678 +20%).На даний час зарплата зільшилась на 146,08 (111,87 час+прес.11,87+ стаж 22,37)-це є ПОСТІЙНОЮ ВИПЛАТОЮ, тому чи виникає фіксована індексація?.
Збільшення педнавантаження не впливає на зміну базового місяця.
Якщо загальний дохід збільшився за рахунок збішення ставки,як далі бути з індексацією?
Єдине, що можна передбачити наперед, знаючи нашу систему, якщо Ви відмовитеся, то можете "нажити ворогів", індексацію все так же не будуть нараховувати за відсутністю коштів. Вам прийдеться звернутися до суду - це час нерви та гроші. Якщо у Вас велика сила волі, можете стати взірцем для всіх поборників правди. Або ця система Вас зломить. Трішечки філософського тексту, але десь приблизно буде так. Думайте, що Вам більш дорожче.
"У разі якщо методист відділу освіти працює на повну ставку та викладає в школі, індексація має здійснюватися за ставкою методиста в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб" - пердостанній абзац цього листа.
Зараз всі нараховують заробітну плату без підвищення, потім будуть це ж саме робити з урахуванням підвищення. Отримають два доходи, дві зарплати, ось їх і порівнюють. Нічого незвичайного. І цю ж різницю будуть доплачувати в жовтні.
Єдине, що для індексації не враховуються одноразові виплати, та розрахунок проводиться на 1,00 ставки.
Наприклад: 1218+250(доплата) до підвищення, та 1378 після підвищення (доплату зняли). Різниця 1378-(1218+250)= -90. Якщо поточна 1040,39, то вона повинна стати фіксованою 1040,39 грн, бо збільшення від'ємне.
І другий випадок:у директора ставка директора і 9 годик керівника гуртка?????
"У разі якщо методист відділу освіти працює на повну ставку та викладає в школі, індексація має здійснюватися за ставкою методиста в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб" по тексту наведеного в заголовку листа.
Якщо педнавантаження не є сумісництвом, то воно повинно враховуватися при порівнянні підвищення доходу.
"Робота без зайняття штатної посади на тому самому підприємстві, в установі, організації, виконання учителями середніх загальноосвітні х та викладачами професійних навчально-освітніх, а також вищих навчальних закладів обов’язків по завідуванню кабінетами, лабораторіями і відділеннями, педагогічна робота керівних та інших працівників учбових закладів, керівництво предметними та цикловими комісіями, керівництво виробничим навчанням та практикою учнів і студентів, чергування медичних працівників понад місячну норму робочого часу і т. інш.
Робота учителів і викладачів середніх загальноосвітні х, професійних та інших навчально-виховних закладів, а також вищих навчальних закладів, прирівнених до них по оплаті праці працівників, концертмейстері в і акомпаніаторів навчальних закладів по підготовці працівників мистецтв та музичних відділень (факультетів) інших вищих навчальних закладів, у тому самому навчальному закладі понад установлену норму учбового навантаження, педагогічна робота та керівництво гуртками в тому самому навчальному закладі, дошкільному виховному, позашкільному навчально-виховному закладі" наказ №43
Для порівняльних розрахунків потрібно брати весь дохід.
Що стосується індексації доходу директора з додатковим педнавантаження м, то останні статті говорять про те, що до порівняльних розрахунків береться весь дохід, а не тільки в межах ставки.
Вересень став місяцем, коли постало багато запитань відносно порівняльних розрахунків, до вересня на це мало звертали уваги і мало писали, тому інформації не так багато.
Жанна Лаврентьєва,
головний спеціаліст відділу рівня життя та моніторингу бідності Міністерства соціальної політики України
Наперід дякую, я ще новачок в бухгалтерії тим паче в нарахуванні з/п викладачів..:)
Якщо керівник гуртка відноситься до викладацької діяльність, то можна.
Основною вважається посада з найбільшим обсягом виконуваних робіт порівняно з іншими посадами.
"при визначенні суми підвищення заробітної плати враховуються всі складові заробітної плати, зокрема вищезазначені у пункті 5 Порядку" лист мінсоцполітики від 07.10.2015 р. № 263/10/136-15
"У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу" п.4 порядку 1078
Щоб розрахувати індексацію у Вашому випадку, хоча б приблизно, потрібно знати базові місяці (місяці, в яких підвищувалися доходи).
645,89 - 166,00 (10% від посадового окладу) чи 645,89-207,50 (10% від всього навантаження)?
"Якщо наступне підвищення заробітної плати не перевищує фіксовану величину, то здійснюється підвищення заробітної плати та додається раніше зафіксована величина індексації" порядок 1078
З 1 пересня мене переводять сторожем на 0,5ст. оклад 1383*0,5=691,5. та приймають за сумісництвом прибиральником на 0,25ставки- 1383*0,25=345,75.
Яка має бути ііндексація з вересня?
було 1223+428,05=1651,05 грн, стало 1383+345,75=1728,75 грн. Сума підвищення 1728,75-1651,05=77,70 грн.
Нова фіксована сума індексації=139,41+649,04-77,70=710,75 грн.
Тобто, спочатку індексується дохід вчителя по хімії. Оскільки при повній ставці його доходи складуть більше ніж сума прожиткового мінімум, то по цій посаді будуть повністю проіндексовані доходи. А виплата буде пропорційно відпрацьованому часу.
Інші посади, але приблизно аналогічний приклад описано тут
Сам механізм індексації за другою посадою, або за сумісництвом прописано і в порядку 1078 і в листах, але на практиці це не можливо виконати, тому що по основній посаді майже завжди дохід за повністю відпрацьований час більший суми прожиткового мінімуму.
"Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення" п.4 порядку 1078
Індексація нараховується на грошові доходи всім громадянам України в межах прожиткового мінімуму
"У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення" п.5 порядку 1078
1218+912,28 = 1378+752,28
Індексується дохід в межах прожиткового мінімуму. На 1.09.2015 року це 1378 грн. Але дохід до підвищення, що повинен був індексуватися, складав всього 1218 грн. Тому беремо фактичну суму доходу до підвищення.
Можливо, як виняток, у когось дохід за повний місяць був 1000 грн, то - 1000*74,9%
"У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення" п.4 порядку 1078
Якщо сума доходу до підвищення 1218 грн, то неможливо індексувати суму більшу ніж цей дохід, хоч прожитковий мінімум і 1378 грн. У порядку прописано в МЕЖАХ. А в таблицях наведені стандартні дані прораховані від прожиткового мінімуму для простоти користування.
Приклад Жанни Лавреньєвої (головний спеціаліст відділу рівня життя та моніторингу бідності)
"У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати"